Zelená jazda má za cieľ znižovať emisie

Ako vám môže eko jazda pomôcť šetriť palivo?

Tipy a rady pre pneumatiky pre osobné vozidlá, SUV a dodávky

V súčasnosti dochádza k zvyšovaniu záujmu o techniky „eko jazdy“ alebo „zelenej jazdy“. Tu sa pozrieme na podstatu eko jazdy a ako môžu určité jazdné zvyklosti nielen prospievať životnému prostrediu, ale tiež šetriť peniaze z vášho rozpočtu na palivo

Čo je eko jazda?

„Eko“ vo výraze eko jazda odkazuje na dva aspekty.

V prvom rade aspekt ekológie: jazdenie berúce ohľad na životné prostredie je u spotrebiteľov v súčasnosti čoraz dôležitejšie.
V druhom rade aspekt ekonomičnosti: šetrenie paliva pozitívne vplýva na peňaženku vodiča. Eko jazda či „zelená jazda“ teda predstavuje súbor techník jazdenia, ktorých cieľom je čo najviac znižovať emisie a využívanie fosílnych palív. A v prípade elektromobilu vám to tiež pomôže predĺžiť dojazd batérie!

Aké techniky jazdy môžu pomáhať šetriť palivo?

Tu je 9 tipov pre eko jazdu na zníženie uhlíkovej stopy a šetrenie peňazí.

1.  Kontrolujte tlak vzduchu v pneumatikách

Podhustené pneumatiky zvyšujú spotrebu paliva a navyše ovplyvňujú kontrolu vodiča nad vozidlom. Naopak, prehustené pneumatiky znižujú spotrebu paliva, ale predlžujú brzdnú dráhu a skracujú životnosť pneumatík. Označenie vhodných hodnôt tlaku hustenia väčšinou nájdete v návode na údržbu, v odkladacej schránke, na dverách alebo palivovej klapke vozidla.

2. Zvoľte správnu pneumatiku

Spotrebu paliva auta môžu výrazne znížiť aj „palivovo úsporné pneumatiky“ vyvinuté na zníženie  valivého odporu. Klasifikačný systém pneumatík vám môže pomôcť identifikovať palivovo najúčinnejšiu pneumatiku: hľadajte symbol „čerpacieho stojana“ na štítku a zvoľte pneumatiky s hodnotením A.

header choix 2

The label displays the tyre fuel efficiency, rated from A to E (A being most efficient)

3. Predvídajte: spomaľte, nebrzdite

Vyhýbajte sa napríklad jazde  ako o preteky až k semaforu a prudkému šliapaniu na brzdy. Radšej plánujte v predstihu a udržujte dostatočnú vzdialenosť, aby mohlo auto časom pozvoľne zabrzdiť.

4. Vyhýbajte sa prerušovanej jazde

V zastavaných mestských oblastiach to nie je vždy ľahké, ale neustále zastavovanie a štartovanie si vyberie svoju daň na vašej spotrebe paliva. Jedným zo spôsobov, ako dosiahnuť nižšiu spotrebu paliva v meste, je pokojná jazda! Nemusíte byť stále nalepení nárazníkom k autu idúcemu pred vami. Mnohé moderné vozidlá sú našťastie vybavené režimami jazdy v meste navrhnutými na znižovanie spotreby paliva.

V súčasnosti sa dá spotreba paliva v premávke znižovať vďaka režimom mestskej jazdy.

5. Vyhýbajte sa náhlemu zrýchľovaniu

Čím rýchlejšie meníte rýchlosť objektu, tým potrebujete viac sily. Prudké zvýšenie rýchlosti si preto bude vyžadovať dávku energie navyše, a teda zvyšuje spotrebu paliva.

6. Dodržujte maximálne povolené rýchlosti

Maximálne povolené rýchlosti pre autá sú zavedené nielen z bezpečnostných dôvodov, ale pomáhajú tiež znižovať spotrebu paliva a škodlivé emisie. 

7. Čítajte terén

Jazda bez stláčania plynového pedála môže byť skvelý spôsob, ako dosiahnuť nižšiu spotrebu paliva. Ak sa napríklad blížite ku klesaniu, nestláčajte plynový pedál a nechajte to na gravitáciu. Ak hneď potom nasleduje stúpanie, začnite zrýchľovať na konci klesania. A čo tempomat? Na diaľnici je síce užitočný, ale v kopcovitom teréne je najlepšie ho vypnúť.

8. Nenechávajte motor naštartovaný

Vašej peňaženke i životnému prostrediu najviac prospeje, keď auto nenecháte naštartované, ak to nie je potrebné. To zahŕňa zastavenie, aby ste si zatelefonovali, čakanie v aute na vyzdvihnutie detí, či posunovanie za hustej premávky.

9. Klimatizáciu používajte úsporne

Zbytočné používanie znamená viac spotrebovaného paliva a viac CO₂ v atmosfére. Pri nízkej rýchlosti dajte prednosť vetraniu alebo si otvorte okná.

Zelená jazda: tipy od odborníkov, ktoré vám pomôžu šetriť palivo

Cyrille Roget, riaditeľ pre technickú a vedeckú komunikáciu Michelin, má niekoľko konkrétnych príkladov, ako šetriť palivo pomocou techník ekologickej jazdy. 

Vysvetľuje „zrýchľujte pozvoľna a využívajte pritom výkon auta, napríklad pri rozjazde.“ Nie je potrebné vyraziť čo najrýchlejšie. Podobne, pokiaľ ide o rýchlosť: „Dodržujte maximálne povolené rýchlosti na diaľnici, aby ste šetrili palivo. Na kopci zbytočne nezrýchľujte, pri stúpaní môžete nechať auto ísť vždy nižšou rýchlosťou.“

V mestských oblastiach, ako hovorí Cyril, „je zvykom držať sa blízko za autom idúcim vpredu. V niektorých veľkomestách si môžu ľudia vyvinúť nervózny štýl jazdenia. Kľúčom však je držať sa vlastného rytmu a čo najviac predvídať.“

Vyhýbanie sa prudkému zrýchľovaniu je pri ekologickej jazde kľúčové

A čo je jedným z najdôležitejších faktorov, pokiaľ ide o šetrenie palivom a dosiahnutie čo  najnižšej spotreby paliva? Pneumatiky! Cyrille vysvetľuje, že množstvo „premrhanej“ energie (paliva, ktoré sa nepoužije na otáčanie kolies auta) sa stratí kvôli valivému odporu: „Táto strata predstavuje až 20 %, inými slovami jednu plnú nádrž z piatich. A keď uvážite, koľko paliva dávame do auta každý rok, uvedomíte si, že ide o značnú sumu.“

Riešenie znižovania valivého odporu (bez straty trakcie) spočíva v správnych pneumatikách. Zoberte si napríklad pneumatiky MICHELIN e.PRIMACY. Majú špecifický dizajn zohľadňujúci všetky aspekty ekologickej jazdy a pomáhajú vodičom šetriť palivo a peniaze vďaka výnimočne nízkemu valivému odporu (1).

S najlepším valivým odporom oproti priemeru prémiových konkurenčných pneumatík (1) ponúka MICHELIN e.PRIMACY úsporu 0,21 litra paliva na 100 kilometrov a asi 80 € za celú životnosť pneumatiky (2,3). Pre elektromobil je dojazd dlhší odhadom o 7 % v porovnaní s inými pneumatikami vo svojej kategórii – to je 30 km pri odhadovanom dojazde 400 km (4).

Ako môžu vodiči pomôcť životnému prostrediu? 

Automobilový priemysel robí zásadné kroky smerom k znižovaniu vplyvu vozidiel na životné prostredie, a to prostredníctvom inovácií, ako sú napr. pneumatika MICHELIN e.PRIMACY alebo pneumatika MICHELIN PILOT SPORT EV. Zásadnú úlohu však zohráva aj vodič. Ako sme videli, eko jazda predstavuje nielen spôsob šetrenia paliva, peňazí a zvyšovania bezpečnosti na ceste, ale zmýšľanie o zelenom jazdení je takisto nevyhnutné, ak máme spoločne smerovať k zelenšej budúcnosti.

Autor fotografie:

Halbergman / Getty
Zero Creatives / Getty
Karin & Uwe Annas / Adobe Stock
Kiyoshi Hijiki / Getty

Legal mentions

(1) Kategória pneumatík MICHELIN e.Primacy je definovaná ako kategória prémiových letných pneumatík, ako napr. značky CONTINENTAL, GOODYEAR,BRIDGESTONE, PIRELLI, DUNLOP, ktoré nie sú vyhradené na použitie ako originálne vybavenie (t. j. nie sú navrhnuté na dosiahnutie konkrétnych cieľov výrobcov áut), ale ako pneumatiky, ktoré si možno zakúpiť u maloobchodných predajcov.
Test valivého odporu – testy valivého odporu vykonávané na stroji spoločnosťou Applus Idiada, na žiadosť spoločnosti Michelin, jún (na nových) a august (zbrúsených na 2 mm) 2020, na rozmere 205/55 R16 91V, porovnanie MICHELIN e.PRIMACY (nové: 5,58 kg/t a opotrebované: 5,13 kg/t) verzus MICHELIN PRIMACY 4 (nové: 7,74 kg/t a opotrebované: 6,25 kg/t) ; BRIDGESTONE TURANZA T005 (nové: 7,17 kg/t a opotrebované: 5,81 kg/t) ; CONTINENTAL ECOCONTACT 6 (nové: 6,39 kg/t a opotrebované: 5,49 kg/t) ; CONTINENTAL PREMIUM CONTACT 6 (nové: 8,93 kg/t a opotrebované: 6,94 kg/t) ; DUNLOP BLURESPONSE (nové: 7,97 kg/t a opotrebované: 5,54 kg/t) ; GOODYEAR EFFICIENT GRIP 2 (nové: 7,01 kg/t a opotrebované: 5,38 kg/t) ; PIRELLI CINTURATO P7 BLUE (nové: 6,96 kg/t a opotrebované: 6,30 kg/t) ; PIRELLI CINTURATO P7 (nové: 8,79 kg/t a opotrebované: 6,97 kg/t).

(2) Pneumatika MICHELIN e·Primacy vytvára v novom stave v priemere o 2 kg/t menší valivý odpor než konkurenti, čo zodpovedá zníženiu spotreby paliva až o 0,21 l/100 km, čo zodpovedá zníženiu emisií CO2 až o 5 g v prípade VW Golf 7 1,5 TSI alebo až o 7 % dlhšiemu dojazdu v prípade VW e.Golf. 
Počas používania vytvára MICHELIN e·Primacy priemerne o 1,5 kg/t menší valivý odpor než konkurenti, čo je ekvivalentom zisku až 80 € ušetrených na palive. Tento zisk zodpovedá až 174 kg úspory CO2.  Prevádzkové úspory sa odhadujú spriemerovaním údajov o nových pneumatikách a pneumatikách zbrúsených do 2 mm v reálnych podmienkach – všetky úspory sa odhadujú zo základu 35 000 km a ceny paliva 1,46 €/l (https://ec.europa.eu/energy/data-analysis/weekly-oil-bulletin_en 6/1/2020 vážené v top 10 krajinách pre pohyby motorových vozidiel v tuzemsku a cudzine – https://ec.europa.eu/ eurostat/web/transport/data/database). Skutočná úspora na palive a nákladoch sa môže značne líšiť podľa jazdných návykov, vozidla či tlaku v pneumatikách.
(3) Dlhší dojazd na batériu elektromobilu a zníženie CO2. Pneumatika MICHELIN e.PRIMACY vytvára v novom stave v priemere o 2 kg/t menší valivý odpor než konkurenti, čo zodpovedá zníženiu spotreby paliva až o 0,21 l/100 km, čo zodpovedá zníženiu emisií CO2 až o 5 g v prípade VW Golf 7 1,5 TSI alebo až o 7 % dlhšiemu dojazdu v prípade VW e.Golf.

Používate nepodporovaný webový prehliadač
Používate webový prehliadač, ktorý nepodporuje zobrazenie tejto webovej stránky. To znamená, že niektoré funkcie nemusia pracovať podľa očakávaní. To môže viesť k zvláštnemu správaniu počas vyhľadávania. Použite alebo aktualizujte/ inštalujte jeden z nasledujúcich webových prehliadačov s cieľom plnohodnotne využívať všetky výhody stránky.