r2a4 tyre tread depth and legal limit

Hĺbka behúňa pneumatiky a zákonné obmedzenie

Tipy a rady pre pneumatiky pre osobné vozidlá, SUV a dodávky

Pneumatika je navrhnutá tak, aby spĺňala požiadavky na výkon. No ak presiahne určitú úroveň opotrebenia, musí sa vymeniť. Aká je úloha behúňa? Do akej úrovne opotrebenia zostáva pneumatika účinnou? A aká je zákonom určená minimálna hĺbka behúňa pre výmenu pneumatík? Zistite odpovede na všetky svoje otázky.

Výkon pneumatiky

Hlavnými funkciami pneumatiky sú znášanie záťaže a to, aby vozidlo mohlo zrýchľovať, brzdiť a zatáčať. No okrem jej funkcií si pneumatiku vyberáte podľa výkonu, ktorý od nej očakávate, čo súvisí s vaším používaním.

Je to spôsob návrhu pneumatiky, vďaka ktorému bude za určitých podmienok dosahovať lepšie výkony než iné pneumatiky. A pri dosahovaní špecifických výkonov zohráva rozhodujúcu úlohu behúň.

Pre výkony sú veľmi dôležité drážky dezénu na povrchu behúňa. V závislosti od ich dizajnu budú účinnejšie za určitých podmienok, na snehu, suchých alebo mokrých cestách. 

Hĺbka behúňa pneumatiky tiež zohráva úlohu aj z hľadiska výkonov. Napríklad je dôležitá pre odvádzanie vody pri jazde na mokrých cestách. To zaručuje, že pneumatika udržuje kontakt s povrchom a efekt akvaplaningu odsúva na vyššie rýchlosti.

tyre tread water

Aká je hĺbka behúňa novej pneumatiky?

Bude to závisieť od pneumatík a voľby výrobcu, no dôležité je vedieť toto: vzor behúňa by mal byť dostatočne hrubý na to, aby zaručoval dlhú životnosť pneumatiky.

No ak je behúň príliš hlboký, počas jazdy bude tiež spotrebúvať príliš veľa energie – čiže paliva, a to v dôsledku tepla uvoľňovaného gumou, keď sa deformuje.
Z tohto dôvodu navrhuje výrobca hĺbku behúňa pneumatiky tak, aby našiel najlepšiu rovnováhu medzi životnosťou pneumatiky a spotrebou paliva v súvislosti s pneumatikami. 

Aké je zákonné obmedzenie pneumatík pri hĺbke behúňa?

Minimálna hĺbka behúňa je 1,6 mm. To znamená, že po dosiahnutí tohto limitu je nevyhnutné pneumatiky vymeniť, aby ste zabránili ohrozeniu svojej bezpečnosti a porušeniu zákona.
Znamená to tiež, že je predčasné vymieňať pneumatiky pred týmto limitom. Tento odsek objasňuje, ako skontrolovať, či sa dosiahla úroveň opotrebenia.

V spoločnosti MICHELIN navrhujeme pneumatiky s dlhotrvajúcimi výkonmi. To znamená, že dokážu poskytovať vynikajúce výkony až do úplne posledného kilometra, keď sa dosiahne limit opotrebenia. MICHELIN optimalizuje životnosť svojich pneumatík z dvoch hlavných dôvodov : menej časté výmeny pneumatík vám šetria peniaze a sú ekologickejšie.
Preto MICHELIN navrhuje pneumatiky, ktoré dosahujú dobré výkony až do dosiahnutia minimálnej hĺbky behúňa. 

Kontrola behúňa pneumatiky

Profesionáli používajú na kontrolu zákonného obmedzenia behúňa pneumatík špeciálne navrhnutý nástroj nazývaný hĺbkomer. Ak tento nástroj nemáte, úroveň opotrebenia svojej pneumatiky môžete ľahko zistiť podľa indikátorov opotrebenia, ktoré sú na pneumatikách MICHELIN označené panáčikom Michelin.  

Keď úroveň opotrebenia behúňa dosiahne indikátory opotrebenia (ktoré definujú zákonné obmedzenia pneumatík), je čas na výmenu pneumatiky

Na pneumatikách Michelin vám pomáhajú malé výstupky vyhľadať indikátory opotrebovania pneumatík na dezéne.
Používate nepodporovaný webový prehliadač
Používate webový prehliadač, ktorý nepodporuje zobrazenie tejto webovej stránky. To znamená, že niektoré funkcie nemusia pracovať podľa očakávaní. To môže viesť k zvláštnemu správaniu počas vyhľadávania. Použite alebo aktualizujte/ inštalujte jeden z nasledujúcich webových prehliadačov s cieľom plnohodnotne využívať všetky výhody stránky.