TYRE LOAD RATING AND TYRE SPEED RATING

Vysvetlenie indexu nosnosti a indexu rýchlosti pneumatiky

Tipy a rady pre pneumatiky pre osobné vozidlá, SUV a dodávky

Čo je index nosnosti a čo je index rýchlosti pneumatiky? Treba ich zohľadniť pri výmene pneumatík? V tomto článku nájdete odpovede na svoje otázky.

Čo sú indexy pneumatík?

Bočnica pneumatiky je označená rôznymi číslicami a písmenami, ktoré vám o pneumatike poskytujú niekoľko informácií. (Naučte sa čítať označenia pneumatík)

Časť tohto označenia predstavuje index nosnosti pneumatiky  uvedený ako číslo aindex rýchlosti pneumatiky uvedený ako písmeno.

Indexy pneumatík môžu byť uvedené aj v príručke majiteľa vozidla alebo na nálepke na dverách vodiča.  Tieto informácie popisujú pneumatiky odporúčané výrobcom vášho vozidla.

Indexy pneumatík môžu byť uvedené na nálepke na dverách vodiča

Čo znamenajú tieto indexy pneumatík? Treba ich dodržať, keď vymieňate svoje pneumatiky? Prediskutujeme si to v tomto článku.

Index nosnosti pneumatiky

Čo je index nosnosti pneumatiky?

Index nosnosti pneumatiky je číselný kód, ktorý zodpovedá maximálnemu zaťaženiu (v kg) na jednu pneumatiku.  Indexy nosnosti a tomu zodpovedajúce maximálne zaťaženia sú uvedené v štandardnej tabuľke.

Ak chcete zistiť, aký náklad môže vaše vozidlo prepravovať alebo aký index nosnosti odporúča výrobca vášho vozidla, postupujte nasledovne:

1 - Nájdite index nosnosti pneumatiky

Na bočnici pneumatiky nájdete reťazec čísiel a písmen, ktorý vyzerá takto:

Index nosnosti pneumatiky nájdete na bočnici pneumatiky

Nájdete ho aj na nálepke na dverách vodiča alebo v príručke majiteľa vášho vozidla.

Tieto čísla a písmená sú na rôznych pneumatikách odlišné. Ukazujú rozmery pneumatiky a indexy nosnosti a rýchlosti.

Pozrime sa na to, čo znamenajú tieto kódy:

Šírka pneumatiky

Výška pneumatiky

Priemer pneumatiky

Index nosnosti pneumatiky

Index rýchlosti pneumatiky

205

55

R17

91

V

Všimnite si, že pneumatiky s rovnakými rozmermi môžu mať rôzne indexy nosnosti a indexy rýchlosti. Preto je dôležité pochopiť rozmery pneumatík, index rýchlosti pneumatiky a index nosnosti pneumatiky pred výmenou pneumatík.

V tomto príklade je index nosnosti pneumatiky 91.

2 - Tabuľka indexov nosnosti pneumatiky

Po zistení indexu nosnosti pneumatiky môžete vyhľadať zodpovedajúcu maximálnu nosnosť jednej pneumatiky v tejto tabuľke:

V našom príklade vidíme, že index nosnosti pneumatiky 91 zodpovedá maximálnemu zaťaženiu pneumatiky 615 kg.

Čo znamená XL v prípade pneumatík?

Niektoré pneumatiky majú označenie XL. Je to skratka výrazu „Extra Load“ („vyššie zaťaženie“).

Znamená to jednoducho, že pneumatika bola zosilnená, aby mohla niesť ťažší náklad, než štandardné pneumatiky rovnakých rozmerov. Tento typ pneumatík sa väčšinou používa na ťažších vozidlách, ako sú napríklad SUV.

Môžem prejsť na pneumatiku s vyšším indexom nosnosti ?

Spomínali sme, že pneumatiky s rovnakými rozmermi môžu mať rôzne indexy nosnosti. Keď vymieňate opotrebované pneumatiky, odporúča sa, aby ste si namontovali pneumatiky s rovnakým indexom nosnosti (aj indexom rýchlosti), ako aj s rozmerom ako od výrobcu.

Avšak „kto môže urobiť viac, môže urobiť aj menej“, a je samozrejme možné auto vybaviť pneumatikami s vyšším indexom nosnosti, než je uvedené v technickej špecifikácii výrobcu. Neznamená to však, že budete môcť prevážať viac, než náklad zodpovedajúci údajom výrobcu, lebo aj nosnosť nápravy vozidla je limitovaný nezávisle od kapacity vyplývajúcej z indexu nosnosti.

A ako je to s rozmerom? Je možné ho zmeniť?
Odpoveď na túto otázku nájdete v našom článku o zmene rozmeru pneumatiky.

Index rýchlosti pneumatiky

Čo je index rýchlosti pneumatiky?

Index rýchlosti pneumatiky ukazuje maximálnu rýchlosť, ktorou môže pneumatika prevážať svoj maximálny náklad.

Na bočnici pneumatiky (alebo na nálepke na dverách vodiča alebo v používateľskej príručke vozidla) sa uvádza index rýchlosti vo forme písmena hneď vedľa indexu nosnosti.

Index rýchlosti pneumatiky nájdete na bočnici pneumatiky

Indexom rýchlosti pneumatiky je tu V.

Tabuľka indexov rýchlosti pneumatík

Ak chcete zistiť, akej rýchlosti tento index zodpovedá, pozrite si tabuľku indexov rýchlosti pneumatík nižšie:

Napríklad ak má pneumatika  index rýchlosti V, maximálna rýchlosť, ktorou môžete ísť, je 240 km/h.

Môžem prejsť na pneumatiku s vyšším indexom rýchlosti?

Keď sa pneumatiky opotrebujú, môžete ich bez problémov nahradiť pneumatikami s vyšším indexom rýchlosti, než aký bol uvedený na starých pneumatikách. Nikdy však nepoužívajte pneumatiky s nižším indexom rýchlosti, s výnimkou prechodu na zimné alebo celoročné pneumatiky, pozri nižšie.

Použitie nižšieho indexu rýchlosti pre zimné pneumatiky

Ak používate pneumatiky určené na zimu (s označením 3PMSF: buď zimné, alebo celoročné pneumatiky), index rýchlosti môže byť nižší, než v prípade letných alebo pôvodne namontovaných pneumatík vášho vozidla.

Prečo je to možné? Pneumatiky s možnosťou využitia v zime sú navrhnuté inak kvôli jazde v náročných klimatických podmienkach (zasnežené, zľadovatené cesty atď.) a nemusia mať rovnaký index rýchlosti.

Všeobecne však platí, že v zime jazdíte pomalšie, než by ste jazdili na suchých cestách s letnými pneumatikami.  Vo Veľkej Británii je index rýchlosti pneumatík určených na zimu stále vyšší, než je obmedzenie rýchlosti platné pre krajinu.  V každom prípade musí vodič obmedzovať rýchlosť svojho vozidla, aby neprekročil maximálnu rýchlosť pneumatiky.

Pre zimné pneumatiky môžete zvoliť nižší index rýchlosti

Zjednodušené indexy nosnosti a rýchlosti pre rad MICHELIN CrossClimate

Vzhľadom na zložitú a rozmanitú ponuku sa spoločnosť Michelin rozhodla zjednodušiť svoj rad celoročných pneumatík CrossClimate[odkaz na „CC2 TDP“], ktorý ponúka jediný index nosnosti a rýchlosti pre jednotlivé rozmery pneumatík tak, aby boli pokryté požiadavky na štandardné zaťaženie a rýchlosť kladené na pneumatiky daného rozmeru.

Pneumatika CrossClimate ponúka vynikajúce výkony v zime aj v lete.

Rad MICHELIN CrossClimate ponúka jediný index nosnosti a rýchlosti pre každý rozmer pneumatík
Používate nepodporovaný webový prehliadač
Používate webový prehliadač, ktorý nepodporuje zobrazenie tejto webovej stránky. To znamená, že niektoré funkcie nemusia pracovať podľa očakávaní. To môže viesť k zvláštnemu správaniu počas vyhľadávania. Použite alebo aktualizujte/ inštalujte jeden z nasledujúcich webových prehliadačov s cieľom plnohodnotne využívať všetky výhody stránky.