compare tyres L

Ako porovnávať pneumatiky?

Tipy a rady pre pneumatiky pre osobné vozidlá, SUV a dodávky

Podľa čoho by ste mali porovnávať pneumatiky tak, aby ste si vybrali tú, s ktorou budete maximálne spokojní? Tento článok je o hlavných výkonnostných kritériách, ktoré treba zohľadniť, pomôckach pri rozhodovaní, ktoré môžete použiť, a osvedčených radách spoločnosti Michelin. Preberieme, ako vybrať potrebnú pneumatiku v rámci toho istého radu pneumatík, a poskytneme vám pomôcky pri rozhodovaní, ako sú nezávislé testy pneumatík, európsky klasifikačný systém a stránky na porovnanie pneumatík. Nakoniec si preberieme ďalšie dôležité kritérium: dlhodobý výkon.

Hlavné výkonnostné kritériá porovnania pneumatík

Na zabezpečenie efektivity musia pneumatiky spĺňať bezpočet výkonnostných parametrov, ktoré si často navzájom odporujú. Zlepšenie jedného z týchto výkonnostných parametrov nesmie byť na úkor iných.

Priľnavosť je kritérium, ktoré treba zohľadniť pri porovnávaní pneumatík.

Záber alebo priľnavosť

Nezabúdajte – pneumatiky sú jediným kontaktom, ktoré má vaše vozidlo s vozovkou, takže ich priľnavosť zohráva zásadnú úlohu vo vašej bezpečnosti. Vaša schopnosť brzdiť, zatáčať, zrýchľovať alebo si udržať stabilitu pri vyšších rýchlostiach – to všetko závisí od priľnavosti pneumatiky. Každý typ pneumatiky je vyvinutý tak, aby zabezpečoval priľnavosť v určitom počasí alebo v špecifických jazdných podmienkach. Preto je pri výbere pneumatík také dôležité zamyslieť sa nad tým, ako a kde budete jazdiť a aký typ priľnavosti budete potrebovať.

Životnosť je kritérium, ktoré treba zohľadniť pri porovnaní pneumatík.

Dlhá životnosť

To, ako dlho pneumatika vydrží pred opotrebovaním svojho dezénu, je dôležitý prvok zaručujúci, že za svoje peniaze získate tú najlepšiu hodnotu. Môžu existovať obrovské rozdiely v počte najazdených kilometrov. Závisí to od dizajnu pneumatiky a kvality pneumatiky. Športové pneumatiky (vysokovýkonné pneumatiky) zvyknú mať kratšiu životnosť dezénu než štandardné pneumatiky pre osobné autá, pretože dizajn je zameraný na priľnavosť a výkonnosť namiesto dlhej životnosti. To, ako a kde jazdíte a či sa o svoje pneumatiky staráte alebo nie, tiež ovplyvní, ako dlho vám vydržia. 

Energeticky účinné pneumatiky vám pomáhajú šetriť palivo, preto by sa toto kritérium malo zohľadniť pri porovnaní pneumatík.

Energetická účinnosť

Vedeli ste, že 1 z 5 palivových nádrží vo vozidle sa vyčerpá kvôli valivému odporu pneumatík? Pneumatiky môžu mať veľký vplyv na spotrebu paliva vozidla. Niektoré pneumatiky majú špecifickú konštrukciu a materiály, ktoré pomáhajú znižovať valivý odpor. Kúpa energeticky účinných pneumatík, ktoré ponúkajú nízky valivý odpor, vám pomáha šetriť palivo alebo predĺžiť dojazd batérie v prípade elektrických vozidiel – ďalší spôsob, ako dosiahnuť dobrý pomer výkonu k cene.

Dobrá ovládateľnosť zaisťuje jazdnú stabilitu a presné jazdné reakcie pri zatáčaní.

Ovládateľnosť

Ovládateľnosť vyjadruje, ako vaše vozidlo reaguje na podnety vodiča (napr. riadenie, zrýchľovanie, brzdenie) a stav vozovky. Pneumatiky s vynikajúcou ovládateľnosťou môžu zvyšovať bezpečnosť – udržujú stabilitu vozidla a kontrolu vodiča nad vozidlom. Prinášajú tiež radosť z jazdy.
Pneumatika zohráva veľmi dôležitú úlohu pri celkovej ovládateľnosti vozidla:
Prenáša pokyny vodiča z kolesa na vozovku. Vo všeobecnosti sú športové vysokovýkonné pneumatiky vyvinuté pre maximálnu ovládateľnosť, jazdnú stabilitu a presné jazdné reakcie pri zatáčaní .

Zvoľte pneumatiky, ktoré sú optimalizované pre lepší komfort

Komfort a hlučnosť

Jazdný komfort označuje, ako pneumatika tlmí nerovnosti na ceste. Pneumatiky, ktoré sú optimalizované pre lepší komfort, majú špeciálnu stavbu, ktorá pomáha pohlcovať nárazy a zaručiť plynulú jazdu.
Ďalším dôležitým prvkom príjemnej jazdy je tichá jazda. Mieru hlučnosti určuje vzor behúňa pneumatiky – počet drážok v pneumatike a ich umiestnenie. Všeobecne platí, že čím agresívnejšie dezén vyzerá, tým pravdepodobnejšie bude vytvárať hluk. Nezabúdajte však, že drážky zohrávajú pri zabezpečovaní priľnavosti dôležitú úlohu – posúďte, či zvýšený záber stojí za o niečo vyšší cestný hluk.

Pri porovnávaní pneumatík sledujte aj ich odolnosť

Odolnosť

Pneumatiky musia zvládnuť odolávať všetkým nástrahám vozovky. Odolnosť alebo pevnosť pneumatiky je jej schopnosť prekonávať každodenné riziká na ceste. Ak často jazdíte po rozbitých alebo nespevnených cestách, hľadajte pneumatiky so spevnenou stavbou.

tip7 long lasting performance

Dlhotrvajúce výkony

Bez ohľadu na to, aké výkonnostné kritériá zohľadňujete, je dôležité, aby vydržali po celú životnosť pneumatiky. To znamená porovnať pneumatiky nielen vtedy, keď sú nové, ale tiež zabezpečiť, aby dosahovali dobrú výkonnosť počas celého svojho životného cyklu, dokiaľ nedosiahnu indikátor opotrebovania. Pneumatika by mala dosahovať dobrú výkonnosť od prvého až po posledný kilometer.

Ako porovnať pneumatiky v rámci rovnakého radu pneumatík?

Každý z našich radov pneumatík sa vyrába vo vybraných rozmeroch vhodných pre príslušné vozidlá. 

Niekedy bude mať rad pneumatík niekoľko verzií rovnakého rozmeru pneumatiky, ale s rôznymi technickými špecifikáciami, ako napríklad:

●    indexom rýchlosti (napr.: S, T, H, V, W, Y atď.); 
●    indexom nosnosti (napr.: 91, 94, XL atď.); 
●    označením OE (Original Equipment – originálna výbava).

ckh3kw1ft0hms01ijt52wniim tip4 version 680

Tieto technické špecifikácie predstavujú dôležité detaily, ktoré môžu určovať, či daná verzia je alebo nie je kompatibilná s vaším vozidlom a spôsobom vašej jazdy.

Ak sú s vaším vozidlom kompatibilné viaceré verzie, odporúčame vám zvoliť verziu s rovnakou špecifikáciou, akú majú vaše pneumatiky OE, vrátane správneho označenia OE. 
Označenie OE sa týka pneumatík vyvinutých v spolupráci s výrobcami áut, ktoré spĺňajú ďalšie konkrétne požiadavky vhodné pre jednotlivé značky áut. Napríklad označenie „MO“ znamená, že pneumatika je schválená spoločnosťou Mercedes pre vozidlá tejto značky. 
Označenie OE však nie je povinné, pokiaľ sa berie ohľad na rozmer, index rýchlosti a index nosnosti.
Môžete si tiež bezpečne vybrať verziu s vyšším indexom rýchlosti alebo indexom nosnosti. Vyššia rýchlosť alebo nosnosť však môžu nepriaznivo vplývať na životnosť dezénu a jazdný komfort.

Nezávislé testy, ktoré vám pomôžu porovnať pneumatiky

S porovnaním pneumatík vám môžu pomôcť nezávislé testujúce subjekty, ako sú špecializované časopisy alebo profesionálne organizácie.

Každý rok tieto nezávislé subjekty vykonávajú testy pneumatík za veľmi prísnych podmienok a hodnotia ich výkony na rôznych typoch povrchov . Hodnotia rôzne aspekty, ako sú brzdný výkon, ovládateľnosť, valivý odpor, hlučnosť a ďalšie…

Nezávislé testujúce organizácie a časopisy vám pomáhajú porovnať pneumatiky

Porovnanie pneumatík pomocou európskych klasifikačných štítkov 

Európska klasifikácia je navrhnutá tak, aby vám pomohla porovnávať rôzne modely pneumatík (od rôznych značiek alebo v rámci rovnakej značky) podľa objektívnych kritérií. 

Ak chcete napríklad letnú pneumatiku Michelin, možno váhate medzi Primacy 4 a E-Primacy. Klasifikačný systém bude uvádzať, že E-Primacy má lepší valivý odpor, ktorý pomáha znižovať spotrebu paliva a emisie CO2. Ak sú pre vás tieto aspekty dôležité, klasifikácia vás nasmeruje na model E-Primacy.

Európska klasifikácia tak môže pomáhať pri rozhodovaní. Pamätajte však, že klasifikačný systém sa obmedzuje len na niekoľko kritérií a že meria výkony len nových pneumatík, takže nezískate kompletné informácie o celkovej výkonnosti pneumatík

labelling

Porovnanie pneumatík pomocou  stránok porovnávajúcich pneumatiky

Používanie porovnávacích stránok pneumatík môže byť užitočné, ale je dôležité si pamätať, že všeobecne ich porovnania vychádzajú z testov nových pneumatík. Znamená to, že vám neposkytnú žiadne informácie o výkonoch týchto pneumatík, keď dosiahnu určitú mieru opotrebovania (po prejdení niekoľko tisíc km). 

Niektoré vlastnosti pneumatiky sa však  s narastajúcim opotrebovaním zhoršujú, predovšetkým na mokrých cestách a hlavne pri brzdení. Pri porovnávaní pneumatík je preto dôležité posudzovať výkonnosť pneumatík aj po určitom stupni opotrebovania.

Výber pneumatík vyrobených tak, aby poskytovali dlhotrvajúce výkony 

Udržiavanie výkonnosti pneumatiky až do úplne posledného kilometra je presne to, čo Michelin vyžaduje od svojich radov pneumatík.

Pri vývoji a výrobe našich pneumatík sa snažíme dosiahnuť najlepšie výkony bez kompromisov, keď sú nové, a aby tieto výkony zostali na vynikajúcej úrovni až do úplne posledného kilometra, keď sa dosiahne maximálna úroveň opotrebovania. 

115454201 m
Používate nepodporovaný webový prehliadač
Používate webový prehliadač, ktorý nepodporuje zobrazenie tejto webovej stránky. To znamená, že niektoré funkcie nemusia pracovať podľa očakávaní. To môže viesť k zvláštnemu správaniu počas vyhľadávania. Použite alebo aktualizujte/ inštalujte jeden z nasledujúcich webových prehliadačov s cieľom plnohodnotne využívať všetky výhody stránky.