PNEUMATIKYPNEUMATIKY RADYRADY PREDAJCOVIAPREDAJCOVIA

Sprievodca vedením vozidla

Na tlaku hustenia záleží…

Michelin 09 máj 2012

Na tlaku hustenia záleží…

Spomeniete si, kedy ste naposledy kontrolovali tlak hustenia svojich pneumatík? Ak to nebolo minulý mesiac, patríte možno medzi dve tretiny európskych vodičov, ktorí jazdia s podhustenými pneumatikami. Záleží na tom? Keď opomenieme skutočnosť, že vás v takom prípade pneumatiky stoja viac, než je nutné, je ohrozená aj vaša osobná bezpečnosť. Zoznámte sa s dôvodmi, prečo je také dôležité udržiavať správny tlak vzduchu vo vašich pneumatikách.

Väčšia bezpečnosť a lepšie výkony

Pneumatiky podávajú optimálne výkony vtedy, keď sú nahustené na odporúčaný tlak hustenia, ktorý je uvedený v návode na použitie vášho vozidla. Vzduch z pneumatiky samovoľne uniká v priemere 1 psi za mesiac. Len vy sami ste zodpovední za udržiavanie správneho tlaku hustenia vo svojich pneumatikách, pretože jedine tak neohrozujete svoju bezpečnosť.

Následky jazdy s nesprávne nahustenými pneumatikami môžu byť vážne, dokonca smrteľné. Najdôležitejšie je uvedomiť si, že riskujete prasknutie pneumatiky, pretože sa pri jazde extrémne prehrieva. Prasknutie pneumatiky je nebezpečné v akomkoľvek okamihu, ale môže mať aj smrteľné následky, ak k nemu dôjde pri vysokej rýchlosti.

Ak sú vaše pneumatiky podhustené, potrebuje vaše vozidlo dlhšiu brzdnú dráhu. V rýchlosti 70 km/h sa brzdná dráha predlžuje o 5 metrov. Navyše sa zvyšuje riziko straty kontroly nad vedením vozidla, ak sa pohybujete po mokrej vozovke. K týmto bezpečnostným problémom treba pripočítať aj nižšie výkony vášho vozidla, ktoré sa premietajú predovšetkým do nepresných reakcií na vedenie vozidla.

Nižšie náklady

Všetci máme radi rýchle a jednoduché spôsoby, ako ušetriť. Verte teda, že správny tlak hustenia znižuje vaše prevádzkové náklady. Pneumatiky, ktoré nie sú správne nahustené, sa rýchlejšie a nerovnomernejšie opotrebúvajú a musia sa častejšie vymieňať za nové.

Napríklad pneumatika so životnosťou 25 000 km v prípade, že jazdí s nesprávnym tlakom hustenia, prejde len 20 000 km. Navyše sa zvyšuje jej valivý odpor, čo sa prejaví na vyššej spotrebe paliva. Pneumatiky, ktorých tlak hustenia je o 15 psi nižší, spotrebujú približne o 6 % paliva navyše.

Vaše pneumatiky predstavujú jediný kontaktný bod medzi vaším vozidlom a vozovkou. Starajte sa o ne a ony sa postarajú o vás. Udržiavajte v nich správny tlak hustenia, vďaka tomu sa zvýšia výkony aj bezpečnosť vášho vozidla a ešte ušetríte.
Vytvoril MICHELIN

Foto: Getty Images
Copyright © 2011 - MICHELIN Všetky práva vyhradené

Vaše naposledy zobrazené články

V tomto okamihu nie sú žiadne naposledy zobrazené články

  • OSOBNÉ VOZIDLÁ
  • SUV - 4X4
  • DODÁVKY - KARAVÁNY
Loader