microsoftteams image 4

Ako a kedy kontrolovať tlak vzduchu v pneumatikách?

Tipy a rady pre pneumatiky pre osobné vozidlá, SUV a dodávky

Keďže z pneumatík prirodzene uniká časť vzduchu, je dôležité pravidelne kontrolovať tlak hustenia. Bez toho riskujete stratu priľnavosti a predĺženie brzdnej dráhy. Môže dôjsť aj k poškodeniu pneumatík, skráteniu ich životnosti a zvýšeniu spotreby paliva.

Poďme sa pozrieť na to, ako sa vyhnúť týmto rizikám.

Ako merať tlak vzduchu v pneumatikách vášho auta?

Na čerpacej stanici

Najjednoduchšie je zájsť na čerpaciu stanicu, ktorá disponuje kompresorom na hustenie pneumatík.

microsoftteams image 7

Po zistení tlaku odporúčaného výrobcom nasaďte koncovku kompresora na ventil.

Skontrolujte, či nameraný tlak vzduchu v pneumatike zodpovedá odporúčanej hodnote.

Ak nie, stláčajte tlačidlo hustenia, kým sa nedosiahne správny tlak.

Pomocou prenosného kompresora

Tlak vzduchu v pneumatike môžete skontrolovať a upraviť aj v domácich podmienkach. Vystačíte si pritom s prenosným kompresorom, ktorý si môžete kúpiť v obchode.   

picture1

Príslušenstvo pre vozidlá vrátane prenosného kompresora MICHELIN je k dispozícii v ponuke spoločnosti Michelin Lifestyle Ltd, kde nájdete aj široký sortiment značkových výrobkov.

Ideálne je pri každej kontrole použiť rovnaký kompresor, aby nedošlo k ovplyvneniu hodnoty tlaku v pneumatikách v dôsledku rozdielnej kalibrácie rôznych zariadení.

Kedy kontrolovať tlak vzduchu v pneumatikách?

Vždy kontrolujte tlak v pneumatikách, keď ste s pneumatikami dlho nejazdili alebo keď ste s nimi jazdili len veľmi málo.

Prečo? Pri jazde sa totiž pneumatiky zahrievajú, v dôsledku čoho tlak narastá. Ak skontrolujete tlak vzduchu v pneumatikách po dlhej jazde, bude sa vám zdať, že pneumatiky sú prehustené, a môžete mať (nesprávne) nutkanie odpustiť z nich vzduch, aby sa dosiahla správna hodnota.

Odporúča sa merať tlak vzduchu v pneumatikách po jazde kratšej než 2 km. Získate tak presný prehľad o tom, aká je hodnota tlaku hustenia. Ak je tlak nízky, môžete ho upraviť dodatočným nahustením pneumatík.

A čo náhradné koleso?

Náhradnú pneumatiku máme tendenciu v procese kontroly tlaku hustenia pneumatík prehliadať. Ak je však vaše vozidlo takouto pneumatikou vybavené, mali by ste mať možnosť sa na ňu plne spoľahnúť v prípade, že jedna z vašich pneumatík stratí tlak hustenia. Preto je nutné pravidelne kontrolovať i náhradnú pneumatiku, aj keď ju nepoužívate každý deň. Nezabudnite preto skontrolovať aj jej tlak hustenia.

Ako často by sa mal kontrolovať tlak hustenia pneumatík?

Je normálne, že bez ohľadu na vek a opotrebovanie pneumatík dochádza k strate malého množstva vzduchu. Pri valení pneumatiky strácajú časť vzduchu. Preto odporúčame, aby ste kontrolovali tlak vzduchu v pneumatikách raz mesačne, aby ste sa vyhli uvedeným rizikám.

Príčiny straty tlaku hustenia

Prečo niektoré pneumatiky strácajú tlak hustenia rýchlejšie než iné?

Dôvody sú rôzne:

  • Ak je ventil pneumatiky trochu porézny, vzduch uniká z pneumatiky rýchlejšie než za bežných okolností.
  • Ak je ráfik starý a hrdzavý, môže to takisto spôsobiť poškodenie pneumatiky, a tým aj stratu tlaku hustenia.
  • Vplyv má aj to, ak parkujete vozidlo vždy na tom istom mieste. Napríklad pneumatiky vystavené slnečnému žiareniu strácajú vzduch rýchlejšie než iné.
  • Defekt, spôsobený napríklad klincom, môže spôsobovať pomalú a postupnú stratu tlaku hustenia.

 

Ak počas každomesačnej kontroly zistíte, že tlak vzduchu v jednej pneumatike sa výrazne líši od ostatných, môže to signalizovať poškodenie. V takomto prípade si ju nechajte skontrolovať odborníkom.

Drobné rozdiely  tlaku hustenia v jednotlivých pneumatikách sú však bežné. Ak nebudete zabúdať na pravidelnú mesačnú kontrolu tlaku vzduchu v pneumatikách, zabránite podhusteniu a predčasnému opotrebovaniu pneumatík.

If your vehicle is always parked in the same place, tyres exposed to the sun lose air faster.
map search desktop

Nájdite predajňu pneumatík blízko vás do niekoľkých sekúnd

Hľadať podľa
Adresa, mesto alebo PSČ
Car
  • Car
  • Motorbike
Nájdi ma
Vyhľadať
Používate nepodporovaný webový prehliadač
Používate webový prehliadač, ktorý nepodporuje zobrazenie tejto webovej stránky. To znamená, že niektoré funkcie nemusia pracovať podľa očakávaní. To môže viesť k zvláštnemu správaniu počas vyhľadávania. Použite alebo aktualizujte/ inštalujte jeden z nasledujúcich webových prehliadačov s cieľom plnohodnotne využívať všetky výhody stránky.