Ako si vyberiem tie správne pneumatiky

Zistite rozmer pneumatík vášho vozidla

4w edito tip1 tiresidewall help and advice

Nájdite rozmer na pneumatike

  • Pozrite si bočnicu niektorej pneumatiky a všimnite si čísla a písmená na nej.
  • Tieto informácie vám umožnia vyhľadávať pneumatiky, ktoré sú vhodné pre vaše auto.

 

Čo znamenajú tieto písmená a číslice? 

Šírka pneumatiky alebo šírka profilu

Šírka pneumatiky (alebo hrúbka) v milimetroch sa meria medzi najširším bodom jej vonkajšej bočnice a najširším bodom vnútornej bočnice.

Profilové číslo

Profilové číslo je pomer medzi výškou bočnice a šírkou pneumatiky. Čím je pomer nižší, tým je menšia výška bočnice, čo znamená ľahšie zatáčanie, jazda je však tvrdšia.

Konštrukcia

Označuje vnútornú konštrukciu pneumatiky. V prípade väčšiny pneumatík je to R pre radiálnu konštrukciu, prípadne D pre diagonálnu konštrukciu, alebo B pre zmiešanú konštrukciu.

Priemer kolesa

Číslo sa uvádza v palcoch a znamená priemer kolesa, na ktoré je možné pneumatiku namontovať.

Index zaťaženia

Uvádza, pre akú maximálnu záťaž je pneumatika certifikovaná pri maximálnom bezpečnom nahustení. Tieto čísla vychádzajú z tabuľky, ktorá uvádza povolené zaťaženie pneumatiky. Napríklad 97 = 730 kg.

ako si vyberiem tie správne pneumatiky

4w sku svg help and advice

Tabuľka rýchlostných indexov

Uvádza maximálnu bezpečnú rýchlosť, pre ktorú je pneumatika certifikovaná pri zohľadnení zaťaženia a ďalších špecifických podmienok. Rýchlostné indexy sú kódy z rozsahu A (najnižšia) až Y (najvyššia), s jednou výnimkou: H sa nachádza medzi U a V. Maximálnu rýchlosť pre svoju pneumatiku nájdete v tabuľke rýchlostných indexov. Prekročenie zákonom určenej maximálnej rýchlosti sa neodporúča ani nepovoľuje.

Nájdite si rozmer svojich pneumatík v návode na obsluhu vozidla alebo na dverách vozidla

  • Nájdite si informácie v návode na obsluhu vozidla, ktorý sa nachádza v schránke v palubnej doske, alebo na informačnej nálepke na dverách na strane vodiča.
  • Tieto zdroje väčšinou obsahujú všetky informácie o rozmere pneumatiky a jej technické údaje, ako aj správny tlak v pneumatikách.

4w edito tip2 tireandloadinginformation help and advice

4w edito tip whatareoetires help and advice

Čo sú pneumatiky OE?

Skratka OE znamená „Original Equipment“ (pôvodná výbava), takéto pneumatiky sú schválené výrobcom vášho vozidla ako štandardná výbava vozidla.

Niektorí výrobcovia vozidiel, napríklad Audi, BMW, Mercedes a ďalší, montujú na svoje vozidlá pneumatiky špeciálne vyvinuté pre ich značky. Takéto pneumatiky majú na bočnici špeciálne označenie OE. V tomto prípade Michelin odporúča výmenu pneumatík na vašom vozidle len na pneumatiky s požadovaným označením OE.

Tabuľka označení OE podľa značky vozidla:

 * = BMW, Mini
MO = Mercedes
AO = Audi
VO = Volkswagen
N0, N1, N2, N3, N4 = Porsche
MO1 = AMG
RO1 = QUATTRO

Používate nepodporovaný webový prehliadač
Používate webový prehliadač, ktorý nepodporuje zobrazenie tejto webovej stránky. To znamená, že niektoré funkcie nemusia pracovať podľa očakávaní. To môže viesť k zvláštnemu správaniu počas vyhľadávania. Použite alebo aktualizujte/ inštalujte jeden z nasledujúcich webových prehliadačov s cieľom plnohodnotne využívať všetky výhody stránky.