PNEUMATIKYPNEUMATIKY UKÁZAŤ VŠETKY PNEUMATIKYUKÁZAŤ VŠETKY PNEUMATIKY PREDAJCOVIAPREDAJCOVIA

Sprievodca vedením vozidla

Kupujete ojazdené vozidlo? Nezabudnite skontrolovať aj stav pneumatík.

Michelin 18 jún 2012

Kupujete ojazdené vozidlo? Nezabudnite skontrolovať aj stav pneumatík.

Pri pneumatikách vždy platí, že si ich stavom nemôžete byť istí, pokiaľ o vozidle nič neviete. Preto sa rozumní kupci vždy presvedčia, či môžu namontovaným pneumatikám dôverovať. Sú ojazdené a potenciálne nebezpečné? Nikdy nezabudnite, že tieto 4 body predstavujú jedinú kontaktnú plochu medzi vami a vozovkou, a preto sú pre vašu bezpečnosť kľúčové. Musia sa vymeniť okamžite, alebo až v nasledujúcom roku? Je ich typ a rozmer vhodný pre tento model vozidla? S niekoľkými základnými vedomosťami môžete obrátiť situáciu vo svoj prospech a pri takom nákupe si ušetriť aj peniaze.

Buďte múdri a dohodnite si vďaka pneumatikám lepšie podmienky

Zistenie, že budete čoskoro potrebovať nové pneumatiky, sa pri nákupe ojazdeného vozidla môže stať užitočným argumentom, vďaka ktorému si nakoniec môžete dohodnúť lepšiu cenu. Pomôcť môže aj základné povedomie o značkách pneumatík. V danom okamihu môžu pneumatiky vyzerať ako nové a mierne opotrebované, ale je značka pneumatík spoľahlivá z hľadiska bezpečnosti tak, ako by ste si predstavovali? Ponúka táto značka dlhotrvajúce výkony, alebo ju budete musieť vymeniť skôr, než je priemerne bežné? Buďte rozumní a ušetrite vďaka pneumatikám peniaze.

Aké bezpečné sú použité pneumatiky?

Všetky pneumatiky, ktoré už boli používané, musí pred montážou na vozidlo dôkladne skontrolovať odborník. Dôvod je zrejmý: vy si chcete byť istí, že je pneumatika bezpečná, a odborník vám potvrdí, či zodpovedá zákonným normám. Samozrejme, pokiaľ si chcete byť kvôli sebe aj svojej rodine istí bezpečnosťou na 200 %, najväčšiu záruku vám ponúkne nová pneumatika tej značky, ktorej je možné dôverovať. Pneumatiky majú z hľadiska bezpečnosti skutočne zásadný význam.

Zamerajte sa na všeobecné problémy pneumatík

Nie je potrebné byť odborníkom, stačí poznať niekoľko základných údajov. Pneumatika je opotrebovaná a „nezákonná“, ak hĺbka dezénových drážok nie je natoľko dostatočná, aby mohla vodu z kontaktnej plochy odvádzať preč. To je veľmi nebezpečné, a v takom prípade je čas na novú pneumatiku! Je dobré vedieť, že presný zákonný limit pre minimálnu hĺbku drážok je 1,6 mm. Ten ale platí len pre letné podmienky alebo všeobecné použitie. Pri snehu a námraze je v niektorých európskych krajinách stanovená minimálna hĺbka behúňa na zimných pneumatikách 3 alebo 4 mm.

Postupné opotrebúvanie pneumatík je prirodzené. Ak sú dve pneumatiky porovnateľne opotrebované, odporúča sa montovať ich na rovnakú nápravu. Taktiež sa dôrazne odporúča montovať na zhodnú nápravu pneumatiky s rovnakým dezénom. V mnohých krajinách je toto pravidlo stanovené zákonom. Na jeden detail však často zabúdame – na rezervné koleso. Overte si, či je rezervné koleso na svojom mieste a aký je jeho stav.

Namontujte si pneumatiky, ktoré chcete, na vozidlo, ktoré chcete

Nemusíte byť rukojemníkom pneumatík, ktorým nedôverujete. Ak si nie ste istí značkou či stavom pneumatík, ktoré sú na vozidle namontované, mali by ste vážne premýšľať o ich výmene! A keď už tak urobíte, prečo si nevybrať nové pneumatiky, ktoré vám ponúknu všetky 3 kľúčové vlastnosti, na ktorých skutočne záleží: optimálnu bezpečnosť, dlhú životnosť a finančnú úsporu na palive?

Tak teraz môžete vyraziť a dohodnúť si výhodný nákup. Ste pripravení na všetko podstatné!
Vytvoril MICHELIN

Foto: Getty Images
Copyright © 2011 - MICHELIN Všetky práva vyhradené

Vaše naposledy zobrazené články

V tomto okamihu nie sú žiadne naposledy zobrazené články

 • OSOBNÉ VOZIDLÁ
 • SUV - 4X4
 • DODÁVKY - KARAVÁNY
 • Alpin 6

  Bezpečná od prvého okamihu až do jej opotrebovania(1),
  v náročných zimných podmienkach Viac

  Zima

  Alpin 6 NOVINKA
 • Pilot Alpin 5

  Vynikajúca kontrola nad riadením vo všetkých zimných podmienkach Viac

  Zima

  Pilot Alpin 5 NOVINKA
 • Pilot Alpin PA4

  LEPŠIA KONTROLA NAD RIADENÍM VO VŠETKÝCH ZIMNÝCH JAZDNÝCH PODMIENKACH Viac

  Zima

  Pilot Alpin PA4
 • Primacy 4

  Bezpečnosť od okamihu, keď je nová, až do jej opotrebovania(1) Viac

  Leto

  Primacy 4 NOVINKA
 • CrossClimate+

  Vyzbrojte sa do akéhokoľvek počasia Viac

  Crossclimate

  CrossClimate+
 • Pilot Sport 4

  MICHELIN Pilot Sport 4. Od myšlienky k okamžitej reakcii na ceste. Viac

  Leto

  Pilot Sport 4
 • Pilot Sport 4 S

  Zrodená zo skutočnej vášne. Pre výnimočné zážitky z jazdy. Viac

  Leto Pretekárske

  Pilot Sport 4 S
 • Pilot Sport Cup 2

  O 50% viac kôl a vyššia rýchlosť(1) vďaka technológiám pochádzajúcim z vytrvalostných súťaží. Viac

  Leto Pretekárske

  Pilot Sport Cup 2
Loader